Thursday, 17 April 2008

Domy ze slomy


Rokrocznie miliony kostek gniją na polach. Miliony ludzi cierpi w ciasnych betonowych, zagrzybionych klatkach zwanych blokami. Wizja własnego domu,pensjonatu ,hotelu graniczy niemal z cudem a materiał budowlany marnuje się wokoło Dom z kostki słomianej Podstawową zasadą ekologi jest bioregionalizm. Dotyczy to produkcji , odżywiania, gospodarki odpadami. Dotyczy to również budownictwa. Techniki wykorzystujące lokalne materiały czyli drzewo, kamień , glinę, słomę, trzcinę są tak stare jak ludzkość. Polecam obejrzec gliniany XVIIw Pałac Biskupi w Warszawie (Tarchomin) czy szkołe podstawowa w Kasince Małej
. Kiedy w latach 50-tych zakupiliśmy od Wielkiego Brata technologię wielkiej płyty rozpoczęto bezpardonową nagonkę na budownictwo gliniane. Do dzisiaj nieliczni właściciele glinianych domów maskują swe posiadłości. Bolszewicka propaganda miała ułatwione zadanie gdyż oparła się na znanej aczkolwiek glupiej bajce „O trzech świnkach i wilku” Wmówiono społeczeństwu że glina to lepianka a to jest symbolem nędzy Do dziś na budowach króluje pustak lub farbowana cegła z cementu zmieszanego z rakotwórczym ,promieniotwórczym popiołem.W środowisku tym, jeszcze większe zdziwienie wywołuje budownictwo ze słomy, w którym glina służy tylko do zrobienia tynków i podłogi Tymczasem domy budowlane z kostki slomianej staja sie coraz bardziej popularne w USA, Kanandzie, Australi i w Zachodniej Europie. Technologia ta szczególnie wykorzystywana w okregach gdzie wystepuja nadwyzki slomy. Do dnia dzisiejszego zbudowano w ten sposob kilka tysiecy domow na calym swiecie. Sprawdziły się one w najbardziej zróżnicowanym klimacie od bardzo gorącego (Meksyk) poprzez klimaty deszczowe (Wielka Brytania i Nowa Zelandia) aż po wyjątkowo mroźne klimaty Alaski. W stanach Zjednoczonych i Australii, technologia ta szczególnie modna jest w środowiskach bogaczy którzy rzeźbiąc dowolnie w ziemi/glinie mogą realizować dom swoich marzeń. Energooszczędny, suchy, ciepły z naturalnych materiałów i o wybitnych walorach zdrowotnych. Swoim niepowtarzalnym kształtem przypominającym ilustracje bajek i dziecięce marzenia staje się czymś wielce atrakcyjnym dla ludzi znudzonych tandeta dnia powszechnego. Technologia ta zrealizowana została pierwszy raz pod koniec XIX wieku w Nebrasce i od tego czasu przeszła długa drogę z ubogiej farmy do posiadłości amerykańskich milionerów z Kaliforni. W Wielkiej Brytani znajduje się obecnie około 50 domów z kostki słomianej ( straw bale houses) W USA takich domów stoją tysiące. Domy z kostki są już w Niemczech, Holandii, Szwecji, Norwegii , na Węgrzech. W 1990 r gościłem w takim domu we Francji w Larzac Dom ten miał już ponad 30 lat i miał się dobrze gdyż nigdzie nie było czuć pleśni lub wilgoci.
Otynkowna kostka slomiana ma wartosc izolacyjna taka jak 1.5 m grubosci sciana z cegly czy betonu.
Chcąc przybliżyć ta technologie Polakom, fundacja Earth Hands & Houses zbudowała "demonstration Building". Budowę rozpoczęliśmy na terenie galerii wiejskiej panstwa Mackiewiczow w Przełomce nad Hańcza w roku 2000.
Drugi domek zbudowalismy pod Plonskiem.
Trzeci powstaje aktualnie kolo Suwalk..

No comments: