Tuesday, 22 April 2008

warsztaty tynkowania glina


W dniach 11-12-13 czerwca i 26-27-28 lipca, odbędą się warsztaty tynkarskie na terenie fundacji "Earth Hands And Houses". (ilość miejsc ograniczona).
Plan warsztatów:
- testy rozpoznawania gliny
Każda glina jest inna, każda glina przed zaczęciem budowy wymaga rozpoznania poziomu tłustości i poprzez szereg eksperymentów z różnymi proporcjami piasku, gliny, słomy czy krowiej kupy.
- izolacja termiczna z lekkiej gliny i słomy Lekka glina oznacza dużo słomy namoczonej w rzadkiej glinianej zupie. Mieszankę tą ubija się przy ścianie, a po wyschnięciu stanowi ona znakomitą izolację termiczną i akustyczną.
Zamiast słomy możemy użyć innego naturalnego wypełniacza (owcza wełna, paździerze, trociny, itd.)
- tynkowanie i rzeźbienie ze słomogliny Słoma wymieszana z odpowiednim roztworem wodnym gliny, jest znakomitym materiałem tynkarskim. W trakcie procesu tynkowania możemy użyć jej do formowania kształtów i wzorów w formie rzeźby naściennej. Równie łatwo możemy zmienić kształty a zużyty materiał nadaje się do ponownego użycia. - zewnętrzne tynki Mieszanina gliny, piasku i słomy, łatwo podlega czynnikom atmosferycznym. Dzięki dodaniu krowiej kupy,wodoodpornosc wzmaga się kilkakrotnie.
- wewnętrzne tynki gliniane
Chcąc uzyskać wysokiej klasy tynki wewnętrzne (gładkie, niepylące) używamy najdrobniejszego piasku i kleju naturalnego.
- gładzenie tynku Ostatnim etapem tynkarskim jest wygładzenie schnącego tynku. - gliniane farby Glina, drobny piasek i naturalny klej, może być użyta również jako farba. Właściwe proporcje tych składników i przetarcie całości przez metalowe sito, pozwala efektywnie użyć rzadkie grupy kolorystyczne gliny (fiolet, błękit, itp.) - podstawy budowy konstrukcji z kostki słomianej, worków z piaskiem i pieńków opałowych Na przykładzie realizowanych budowli warsztatowych, w przerwie między działaniami praktycznymi, prowadzący opowie historię budowy z kostki słomianych, piasku i pokaże zasady budowania z pieńków opałowych. Całość odbywać się będzie w domu ze słomy, tynkowanym gliną i krytym kostką słomianą. Zgłoszenia na warsztaty: Jarema Dubiel e-mail: jaremadubiel@tlen.pl kom: 504 340 261 www.earthhandsandhouses.org

No comments: